Brooklyn private independent school

Upper School Students Honored at 2018 Awards Night

Congratulations to all the Upper School students who were honored for achievements in academics, athletics, and the arts at Awards Night, and for involvement in clubs, affinity groups, and community action at an Upper School Recognition Assembly!

ATHLETIC AWARDS

Outstanding Athletes
Mia G. '18
Lukas Y. '18

Outstanding Scholar Athletes
Gabrielle G. '18
Kian S. '18

Baseball
Varsity Lions Award: Philip B. '18, Eric P. '19, Allan S. '18
ACIS All League: Philip B. '18, Nick B. '19, Jake C. '19

Softball
Varsity Lions Award: Tess F. '19, Maddy K. '18
AAIS All League: Tess F. '19, Gabby G. '18

Boys Basketball
Varsity Lions Award: Julian B. '19, Ethan Z. '19
JV Lions Award: Jude M. '19, Justin W. '20
ACIS All-League: Tristan L. '19, Jared S. '19
ACIS Basketball Player of the Year: Lucas Y. '18

Girls Basketball
Varsity Lions Award: Zola O. '21
JV Lions Award: Nicole N. '20, Sage O. '21
AAIS All League: Lizzie A. '18, Mia G. '18

Cross Country:
Lions Award: Sophie A. '19, Zach T. '19
ACIS All League: Sophie A. '19, Zach T. '19

Boys Soccer
Varsity Lions Award: Kian S. '18
JV Lions Award: Kai F. '21, Elliott R. '21
ACIS All-League: Kian S. '18

Girls Soccer
Varsity Lions Award: Julia H. '18, Ellie P. '18
AAIS All League: Kira C. '20, Ellie H. '19

Swimming
Varsity Lions Award: Hannah S. '19
AAIS All-League: Hannah S. '19, Natalie S. '19

Boys Tennis
Varsity Lions Award: Isaac K. '18, Kian S. '18
ACIS All League: Isaac K. '18, Kian S. '18

Girls Tennis
Varsity Lions Award: Camila B. '20, Caroline C. '20
AAIS All League: Hope S. '20

Track
Varsity Lions Award: Allen L. '18
ACIS All League: Allen L. '18

Girls Volleyball
Varsity Lions Award: Olivia K. '19, Sophia S. 20
JV Lions Award: Zola O. '21, Sita P. '21
AAIS All League: Sara A-M. '19, Libby T. '19

Boys Volleyball
Varsity Lions Award: Silas H. '18, Akwasi P. 18, Jefferson T. '18
ACIS All League: Matteo H. '18, Lukas Y. '18

Ultimate Frisbee
Lions Award: Luke B-H. '18, Griffin C. '18

Spirit Squad
Lions Award: Emily M. '18, Nysa S. '18

Commitment/Dedication:
Aniesha D. '21
Maris H. '21
Sita P. '21
June F. '21
Sarah C. '20
Kira C. '20
Grey J. '20
Julian A. '20
Lucian T. '18
Griffin C. '18
Gabriel J. '18
Allen L. '18
Silas H. '18
Sara T. '18

NATIONAL MERIT AWARDS

Letter of Commendation
Mokhtar R. '18
Arianna B. '18
Julia H. '18

Certificate of Merit Scholarship Recipient
Carolyn K. '18

CUM LAUDE SOCIETY

Inducted in 2017
Julia H. '18
Eleanor P. '18
Mokhtar R. '18
Kian S. '18
Sara T. '18

Inducted in 2018 (seniors)
Lily B. '18
Arianna B. '18
Mia G. '18
Gabrielle G. '18
Carolyn K. '18
Jake L. '18

Inducted in 2018 (juniors)
Sara A-M. '17
Eve B. '17
Maija F. '17
Graham S. '17
Zachary T. '17
Brendan Z. '17

VISUAL ARTS AWARDS
Drawing/Painting: Imogen M. '18
Ceramics: Jake L. '18
Design: Tristan L. '19

SCHOLASTIC NATIONAL MEDAL WINNERS
Silver Medal for Poem: Julia H. '18
Silver Medal for Flash Fiction: Sara A-M. '19
Silver Medal for Photograph: Abigail S-M. '20
Gold Medal for Humor Piece: Marley D. '18
Gold Medal for Fiction: Abe B. '18

PERFORMING ARTS AWARDS
Essentially Ellington: Mokhtar R. '18
Musical Theatre: Gemma S. '18
Acting: Lily B. '18
Technical Theatre: Siena D. '18
Dance Excellence in Performance: Emily M. '18
Outstanding Instrumental: Carolyn K. '18
Oustanding Choral: Gabrielle G. '18
Outstanding Jazz: Mokhtar R. '18
Outstanding Scholar/Performing Artist: Ellie P. '18

DEPARTMENT AWARDS
Science Award: Eugenie H. '19
Mary Ellis Award (World Languages): Carolyn K. '18
History Award: Keely C. '18
Math Award: Brendan Z. '19
Sue Ely Award for Reading and Writing (English): Chloe S. '18
Computer Science: Skye K. '19
Speech and Debate: Gabriella W. '18 (debate), Ellie P. '18 (speech)

NATIONAL LATIN EXAM AWARDS
Gold Medal, Summa Cum Laude (Level 1): Lila B. '21, Moya L. '21
Gold Medal, Summa Cum Laude (Level 2): Leah K. '20
Gold Medal, Summa Cum Laude (Level 3): Graham S. '19
Gold Medal, Summa Cum Laude (Level 4 - Poetry): Mokhtar R. '18
Maureen O'Donnell Oxford Classical Dictionary Award: Mokhtar R. '18

PETER SHAKESHAFT AWARD - MOST IMPROVED
9th Grade: Ceci R-B. '21
10th Grade: Cece B, '20
11th Grade: Charles H. '19
12th Grade: Luke B-H. '18

SMITH BOOK AWARD
Maddie E. '19

SENIOR DINNER SPEAKER
Alex D. '18

EDWARD A. MARTIN BOOK SCHOLARSHIP
Lily B. '18

LISA NACHAMIE AWARD
Handlie P. '18

ALISA F. LEVIN AWARD - Formerly called the Berkeley Carroll Award, the Alisa F. Levin Award, named in honor of Life Trustee Alisa F. Levin, honors the consistent effort and outstanding scholarship of the student who earns the highest cumulative grade point average in the graduating class.
Julia H. '18

COMMENCEMENT SPEAKER
Ellie P. '18